Jak se stát au pair 1 - rozhodování

sobota 20. února 2016Konečně se dostávám k tomu, díky čemu byla tato stránka založena a to je....jasně, au pair. Vše budu popisovat z vlastní zkušenosti, co jsem někde vyčetla či slyšela od ostatních (takže je možné, že někdo jiný na to bude mít zcela jiný názor a jinou zkušenost). Ale vím, že já jsem doslova dychtila po informacích, trávila hodiny na internetu, googlila vše možné i nemožné, zpovídala známé, abych se dozvěděla vše podstatné. Každá zkušenost mi moc pomohla. Proto mě napadlo, že by bylo fajn dát co nejvíc info dohromady a sepsat to z mého pohledu. Doufám. že to někomu do začátku pomůže a třeba nakopne sbalit se a odjet. Protože to FAKT STOJÍ ZA TO!!!

Here we go! První díl je zde. A protože já jsem momentálně v UK, bude se vše vztahovat k Anglii, ale skoro vždy si za tím můžete domyslet tu svoji vysněnou zemičku, kam se chytáte.

Au pair, co to vlastně je ?

Au pair je tzv. kulturně - výměnný pobyt pro mladé (převážně) slečny. Ale pánové bacha, i vy máte šanci, i když je to o dost těžší najít si rodinu, ale rozhodně ne nemožné. Nejedná se o opravdovou práci. Žijete u rodiny, staráte se většinou o děti (někdy o zvířata) +  úklid domácnosti, záleží na domluvě, a za to dostáváte kapesné. Hodně lidí si možná řekne au pair = služka. Ano, v některých rodinách tomu tak je, ale tam se většinou nikdo dlouho neohřeje a rychle utíká pryč. Jinak, pokud máte štěstí jako já, stanete se opravdovým členem rodiny, taková big sister/brother. Ve volném čase můžete navštěvovat jazykové kurzy, cestovat, setkávat se s přáteli, cokoli chcete. Co bude vaší povinností, jaké bude vaše kapesné a kolik budete mít volného času záleží na vás, jak si to vyjednáte, ale o tom někdy příště. Samozřejmě, být au pair není pro každého. Základem je mít rád děti (to snad ani nemusím zmiňovat) a být zodpovědný. Přece jenom to občas není sranda starat se o prcka či puberťáka. Tak to promyslete :)

Asi 5 nejčastějších důvodů, proč se lidé rozhodnout jet na au pair program:

1. Naučit se jazyk

Naučíte se, i kdybyste nechtěli. Angličtinu (či jiný jazyk) máte všude kolem sebe, neutečete tomu. Tím vám kladu na srdce, hledejte si anglicky mluvící rodinku, ne česko(slovensko)-anglickou, či úplně českou rodinu žijící v Anglii. Jo, řeknete si, budeme mluvit anglicky. Nebudete, to mi věřte, pokaždé budete utíkat v češtině. Co na tom, že na začátku umíte pouze pár slov (moje odpovědi první týden vypadaly převážně jako - Yes. No. Pardon? Thank you, I´m fine. :)). Rodinka vám vždy ráda pomůže. Bude to těžký, nebudu lhát, ale po nějaké době se to zlomí  a mluvit anglicky pro vás bude naprosto přirozený. A to je přece pecka, ne?


2. Změnit prostředí

Dostali jste se do fáze, kdy vás všechno kolem štve, nevíte co se sebou, nejste spokojení se svým životem? Sbalte si kufry a odjeďte. Je jedno kam a na jak dlouho, hlavně  jeďte. Věřte mi, změna prostředí, noví lidé, zážitky vám změní pohled na svět a pomohou ujasnit, co vlastně chcete. Vím, o čem mluvím. Někomu se život v cizí zemi dokonce tak zalíbí, že už tam zůstane.


3. Poznat nové lidi, nová místa

Myslím, že neexistuje levnější a lehčí způsob, jak vycestovat. Získáte možnost poznat novou kulturu, najdete si přátele po celém světě a máte příležitost podívat se na spoustu nových míst. To zní lákavě, nemyslíte?


4. Osamostatnit se/dospět

Rozhodně! Nic vás nezocelí tak, jako poradit si sama v cizí zemi, kde nikoho neznáte a nikdo vám nerozumí. Možná to zní trochu děsivě, ale po návratu vám bude všechno připadat hrozně easy peasy (prostě straašně lehký), ještě když to můžete vyřídit v češtině a nepřemýšlet, jak se to sakra řekne :). Navíc si vyzkoušíte, jaké je to starat se o domácnost a o děti. Taková příprava na mateřství. Někdo nakonec zjistí, že vlastně děti vůbec nechce :D


5. Vydělat peníze, připravit si zázemí pro život v cizí zemi

Vydělat peníze...no, jak se to vezme. Au pair není zrovna zlatý důl, ale dá se něco ušetřit, když budete šikovní. Spoustu holek to bere jako přestupní stanici, odrazový můstek, aby se stihly rozkoukat, zjistit vše potřebné a pak tradáá, najít si práci, bydlení a začít opravdový život v zahraničí se vším všudy.

Shrnuto podtrženo nemáte co ztratit. Jasně, pokaždé to není tak růžové. Rodina je hrozná, stýská se vám, nikomu nerozumíte...Ale vždy se s tím můžete/musíte nějak poprat,  třeba i rodinu vyměnit. Když to zvládnete, neskutečně vás to posílí. Zjistíte, že dokážete mnohem víc, než jste si mysleli. A každá zkušenost je dobrá. Lepší než sedět doma na zadku, ne? Jen je třeba překonat prvotní strach z neznámého.

Tak co, ještě přemýšlíte?
Pokračování příště.

Žádné komentáře:

Okomentovat

 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS